Zasady przyjęć

Strona główna » Zasady przyjęć

Zasady kierowania, umieszczania i odpłatności za pobyt w Domu Pomocy Społecznej

W sytuacji braku możliwości zapewnienia usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania przez rodzinę i gminę, osoba wymagająca całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogąca samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, może ubiegać się o skierowanie do Domu Pomocy Społecznej.

Dom Pomocy Społecznej (DPS) to instytucja, której zadaniem jest między innymi zapewnienie – osobom tego wymagającym- całodobowej opieki, zamieszkania, wyżywienia, pomocy w  podstawowych, najważniejszych czynnościach życiowych.

Aby ubiegać się o przyjęcie do domu pomocy społecznej należy złożyć wniosek w Ośrodku Pomocy Społecznej. Należy przy tym pamiętać, że osobę kieruje się do domu pomocy społecznej na jej wniosek (przy świadomym wyrażeniu woli) lub jej przedstawiciela ustawowego.

Następnym krokiem jest spotkanie z pracownikiem socjalnym, który przeprowadzi wywiad środowiskowy i sprawdzi sytuację zdrowotną, materialną i życiową danej osoby. W dalszej kolejności należy skompletować niezbędną dokumentację (m.in. zaświadczenia lekarskie, zaświadczenie o dochodach albo decyzję ZUS o przyznaniu świadczenia).

Na podstawie skompletowanej dokumentacji właściwy Ośrodek wyda decyzję o skierowaniu i umieszczeniu w domu pomocy społecznej lub odmówi takiego skierowania.

Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny. Opłata zostaje ustalona w formie decyzji administracyjnej. Koszt utrzymania 1 mieszkańca w Domu Pomocy Społecznej w Ząbkowicach Śl. wynosi 6 000,00 zł.

W pierwszej kolejności koszty pobytu w placówce pokrywa mieszkaniec. Mieszkaniec płaci nie więcej niż 70% swojego dochodu.

Jeżeli mieszkaniec nie jest w stanie uiścić pełnej opłaty za DPS to koszty obciążają kolejno małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodziców).

Wysokość opłat ponoszonych przez osoby zobowiązane określa art. 61 ustawy o pomocy społecznej określając, że:

a) w przypadku gdy małżonek, wstępni, zstępni są osobami samotnie gospodarującymi, a ich dochód jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, to kwota dochodu, która pozostanie po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% kryterium,

b) w przypadku gdy małżonek, wstępni, zstępni są członkami rodziny, a posiadany dochód na osobę rodzinie jest wyższy niż 300 % kryterium dochodowego na osobę w  rodzinie, kwota pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300 % kryterium dochodowego na osobę w rodzinie);

W przypadku gdy rodzina nie jest w stanie ponosić odpłatności lub gdy osoba skierowana do Domu Pomocy Społecznej nie ma osób zobowiązanych do pomocy, różnicę pomiędzy opłatą osoby skierowanej a kosztem pobytu ponosi gmina, z której osoba została skierowana.

Aktualności

27 lut 2024

URODZINY PANA KRZYSZTOFA

65 urodziny pana Krzysztofa. Życzymy zdrowia, szczęścia, niewyczerpanych pokładów wiary i aby każdy dzień przynosił wiele powodów do uśmiechu....

Czytaj więcej

27 lut 2024

ZAPRAWA W SREBRNYM WIEKU

Mieszkańcy naszego Domu uczestniczyli w piątkowych warsztatach prowadzonych przez panią Justynę Topolską na których oprócz treningu ciała czekał na nich trening pamięci(o...

Czytaj więcej

20 lut 2024

TURNIEJ CHIŃCZYKA

Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i mile spędzony wspólnie czas....

Czytaj więcej

16 lut 2024

MAGIC SHOW

Magiczny dzień, a to za sprawą artysty estradowego pana Roberta Szablewskiego z programem iluzji, którego mogliśmy dzisiaj gościć w naszym Domu. Dziękujemy za przeniesienie nas w ś...

Czytaj więcej

COOKIES - na naszej stronie używamy technologii takich jak pliki cookie służące do przetwarzania danych osobowych w celu analizowania ruchu, spersonalizowania wyświetlanych reklam oraz treści. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy Cię o pozwolenie na korzystanie z powyższych technologii. W każdej chwili możesz dobrowolnie wycofać swoją zgodę wchodząc w ustawienia przeglądarki lub opuszczając stronę.

Rozumiem